Zavoláme Vám
Meno, priezvisko
Telefónne číslo
E-Mail
Čas hovoru
Zavolajte nám!
0850 900 999
Koronavírus a cestovanie, načo si dávať pozor?

Ak v najbližších dňoch, alebo mesiacoch plánujete vycestovať do krajín ohrozených COVID-19, bolo by dobré vedieť, načo si treba dávať pozor. Rozšírenie korona vírusu má vplyv na cestujúcich po celom svete. V mori informácií, ktoré neustále zaplavujú internet a sociálne siete je náročné rozlišovať medzi faktami a dezinformáciami. Po celom svete sa prijímajú opatrenia, s cieľom kontrolovať a následne brániť rozširovaniu vírusu. Aj tu je potrebné informácie filtrovať, nakoľko mnohé z nich sú založené viac na rozširovaní strachu a spôsobovaní senzácií ako na reálnych vedeckých dôkazoch. Ak rozmýšľate o storne Vašej dovolenky alebo sa obávate o prepadnutie dovolenky, prejdite priamo do sekcie praktických rád.

Čo je Koronavírus a ako sa prenáša?

COVID-19 patrí do známej skupiny Korona vírusov, z ktorej najznámejšie sú SARS alebo MERS. Vírusy z tejto skupiny sú známe tým, že sa prenášajú zo zvieraťa na človeka. Napríklad SARS vznikol prenosom choroby z cibetiek na človeka. Taký MERS zasa prenosom choroby z ťavy jednohrbej na človeka. Okolo najnovšieho vírusu je zatiaľ mnoho otáznikov. Najprv sa vedci v Číne domnievali, že ide o vírus pochádzajúci z netopierov, nakoľko testovanie ukázalo 95% zhodu. Neskôr sa ukázalo, že na človeka sa musel vírus preniesť cez iného hostiteľa. Posledná štúdia ukázala, 99% zhodu so šupináčom, podobajúcim sa na pásovca. V Číne je obchodovanie s týmto živočíchom zakázané, ale ľudia ho do krajiny pašujú s cieľom obohatiť sa. Ani 99% zhoda však pre mnohých vedcov nie je dostatočná. Výsledky totiž ukázali, že nejde o zhodu v rozmedzí celého genómu. Otázne je aj prečo by vírus prepukol až na území Číny, do ktorej šupináča pašovali. Do styku s človekom predsa prichádzal už skôr. 


Koronavírus sa primárne prenáša kvapôčkami z nosa a úst, ktoré najčastejšie z človeka vychádzajú pri kýchaní alebo kašľaní. Vírus sa môže prenášať aj telesnými tekutinami ako napríklad močom. Experti však upozorňujú obyvateľstvo, že najrýchlejšie šíriaci sa vírus je panika. Treba zachovať kľud, vyhýbať sa ohrozeným oblastiam a dodržiavať hygienu. Aktuálne najpravdepodobnejší pôvodca Koronavírusu

Ako Koronavírus ovplyvňuje cestovanie?

Vzhľadom na závažnosť ochorenia boli prijaté opatrenia, ktoré majú zabrániť jeho šíreniu. Zároveň sa zavádzajú prísnejšie hygienické a preventívne opatrenia. Preto už pri samotnom cestovaní treba rátať napr. so zvýšenou kontrolou zdravotného stavu pasažierov prichádzajúcich do krajiny. Aktuálna situácia nie je ničím výnimočným. Nezabudnite, že letecké spoločnosti majú právo odmietnuť cestujúcich, u ktorých majú podozrenie na prenosnú chorobu. Cestujúci by si mali byť vedomí vírusu, vyhýbať sa silne postihnutým oblastiam a vykonávať odporúčané preventívne opatrenia. 


 Odporúčania pre cestujúcich:

  • Pravidelne si umývajte ruky
  • Vyhnite sa tráveniu času vo veľkých davoch alebo preplnených oblastiach
  • Vyvarujte sa kontaktu s chorými ľuďmi, najmä ak majú horúčku, kašeľ alebo problémy s dýchaním
  • Vyvarujte sa kontaktu so zvieratami (živými alebo mŕtvymi), trhmi so živými zvieratami a živočíšnymi výrobkami, ako je surové alebo nedostatočne tepelne upravené mäso
  • Nepanikárte a cestujte bez strachu

Praktické rady pre našich klientov


Mám zakúpenú dovolenku na leto. Z dôsledku hrozby Koronavírusu uvažujem o okamžitom storne. Ako mám postupovať? 
V prvom by sme Vás chceli ubezpečiť, že bezpečnosť našich klientov je pre nás absolútna priorita. Nikdy by sme nevyslali nášho klienta do oblasti, v ktorej reálne hrozí akékoľvek nebezpečenstvo. Situáciu vo všetkých krajinách denne pozorujeme. Ak by sme vyhodnotili v ktorejkoľvek z oblastí riziko nebezpečenstva, proaktívne by sme hľadali alternatívy a riešenia. 
Storno poplatok sa nemení až do 30 dní od odletu. To znamená, že ak máte zakúpený zájazd s našim najskorším odletom t.j. 16.05.2020, do 16.04.2020 bude storno poplatok identický ako je dnes. Z tohto dôvodu je zbytočné robiť storno okamžite. Situácia okolo vírusu sa vyvíja každý deň. 
Náš odporúčaný postup: Počkať ako sa situácia vyvinie a v prípade, že si z akéhokoľvek dôvodu nebudete istý svojou dovolenkou, môžete využiť dovolenkový poukaz, kompletne dovolenku preplánovať, alebo dovolenku stornujete. 

Rozmýšľam o zakúpení dovolenky, ale bojím sa, že ak Ministerstvo Zahraničných Vecí SR vydá zákaz cestovať do mojej dovolenkovej destinácie, dovolenka mi prpadne. Ako mám postupovať? 
Ak by sa naplnil, nemusíte sa obávať, že by Vám peniaze za Vašu dovolenku v prípade zákazu MZVSR prepadli. Každý cestujúci je v tomto prípade chránený. Podľa článku zákona 170/2018 Z.Z. § 21 bod 2 má cestujúci v tomto prípade právo odstúpiť od zmluvy bez povinnosti platby akýchkoľvek storno poplatkov pričom mu bude vrátená plná suma zájazdu
Náš odporúčaný postup: Nemusíte sa báť kúpiť dovolenku. V prípade ak by situácia eskalovala, ste chránená/ý. 
AKTUALIZÁCIA 
Všetkým nový klientom, ktorý s nami podpíšu zmluvu o zájazde od 10.03.2020 do 30.04.2020 rušíme základný storno poplatok! To znamená, že ak si teraz kúpite dovolenku, tak ju budete môcť úplne bezplatne zrušiť až 30 dní do odletu! 

Veríme, že Vás vyššie poskytnuté informácie upokojili. Nemusíte sa báť kúpiť si Vašu zaslúženú dovolenku už teraz. Práve naopak, využite našu First Minute zľavnenú ponuku. Postaráme sa o Vás v dobrom i v zlom, sme v tom predsa spolu 😉 

Zdroje:

Cdc, Nature a Procare


MailingTitleTest

Odkazy poslať:

Meno
Priezvisko
E-mail
Ok

Posielanie e-mailov prebehlo úspešne

Varovanie

Posielanie pre zvolený email zlyhalo