Vyberte krajinu :
Zavoláme Vám
Meno, priezvisko
Telefónne číslo
E-Mail
Čas hovoru

Kréta


ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

 

    

 

 

Vlajka

 

vlajka

     

Hlavné mesto:

 

 

 Heraklion

Rozloha:

 

 

 8 303 Km2

Počet obyvateľov:

 

 

 620 000

Dĺžka pobrežia:

 

 

 1 046 km

Časový posun:

 

 

 + 1 hod.

Doba letu (Atény):

 

cca 2 hod 25 min

     

Kontakty

 

Konzulárny úrad v Chanii, Grécka republika

 

Adresa:

 

 

 

 

 Renieri 9
 731 00 Chania, Kréta
 Grécka republika

Tel:

 

 

 +30 28210 28275

Fax:

 

 

 +30 28210 27288

Email:

 

 

 slovakconsulate@stavrospaterakis.gr

Web:

 

 

 www.mzv.sk/web/ateny/honorarne_konzulaty

Kréta je najväčší grécky ostrov a súčasne piaty najväčší ostrov v Stredozemnom mori. Považuje sa za kolísku európskej civilizácie – ostrov bol centrom Minojskej civilizácie. Podľa gréckej mytológie sa na Kréte narodil vládca olympských bohov Zeus. Kréta sa nachádza približne 160 km juhovýchodne od Peloponézu. Severné brehy ostrova obmýva Krétske more, južnú časť Líbyjské more. Samotný ostrov je veľmi hornatý, tvorený najmä vápencom a je súčasťou  horského pásma Heleníd tiahnúceho sa od Peloponézu cez Karpathos a Rodos po Malú Áziu, kde nadväzuje na Tauridy. Oblasť ostrova (ako aj celé Egejské more) má vysokú seizmicitu. Podnebie na ostrove je subtropické, typicky stredomorské. Dlhé leto býva teplé a suché, zima mierna a daždivá, hory bývajú pokryté snehom. Vo vyšších polohách vydrží snehová pokrývka často až do júna. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 18 °C, pod 10 °C klesá teplota málokedy i v najchladnejších mesiacoch (január, február). So svojimi približne 300 slnečnými dňami patrí Kréta spolu s Cyprom k najslnečnejším ostrovom Stredomoria.

Ostrov si stále drží výsadu akéhosi autonómneho gréckeho štátu, nakoľko Kréťania majú iné zvyky ako európski Gréci. Predovšetkým je to odlišný dialekt gréčtiny, ktorá sa značne odlišuje od európskej gréčtiny. Hlavné mesto Kréty je Heraklion, ďalšie veľké mestá sú Chania, Rethymno, Agios Nikolaos či Sitia. Kréta je vychýreným gréckym letoviskom, vďaka nádherným plážam a histórií. Má aj zaujímavé ľudové tradície, medzi ktoré patria aj známe krétske piesne hrané na sláčikový nástroj lyra a tanec pentozalis. Kréťania majú povesť najtemperamentnejších spomedzi Grékov, čo môžeme vidieť aj v ich zvykoch. Napríklad počas svadobných hostín je úplne bežné strieľanie z pušiek do vzduchu. Populárne sú ľudové rýmované piesne „mantinades“, ktoré vznikli počas benátskej doby a spieva sa v nich o rôznych krétskych zvykoch, či krétskej prírode.

 

heraklion


Heraklion


Hlavné a najväčšie mesto Kréty leží na severnom pobreží ostrova skoro presne v strede jeho dĺžky. Predstavuje vstupnú bránu ostrova je najväčším prístavom na ostrove. Z jeho pamiatok stojí za vyzdvihnutie  5 km dlhá benátska pevnosť ako aj minojský palác Knossos nachádzajúci sa v blízkosti mesta. Príjemná pláž Fodele je vzdialená asi 23 km a pokojné more nájdeme na pláži Agia Pelagia. Počas leta sa tu koná tri mesiace dlhý festival pozostávajúci z hudobných, divadelných a tanečných predstavení. Mesto organizuje aj karnevalové oslavy a festival umení. Všetky kultúrne akcie odrážajú typicky grécku náturu a pre turistov bývajú príjemným prekvapením.

 

rethymno


Rethymno


Mestečko na západe ostrova vzdialené asi 80 km od Heraklionu, ktorého dominantou je veľká benátsko – turecká pevnosť. V meste samotnom v okolí starého prístavu nájdete plno úzkych uličiek s rôznymi kaviarňami a obchodíkmi kde domáci ponúkajú svoje ručne robené výrobky.

 


Chania


Prekrásne romantické mesto prezývané aj Benátky východu alebo Kráska západu leží na západe ostrova asi 130 km od Heraklionu v rovnomennom zálive. Krásu tohto mesta podtrhujú malebné uličky zastavané benátskymi domami a vysoké pohorie Lefka Ori v jeho pozadí. Staré centrum obklopujú 3 km dlhé hradby  zo 16. stor. azvyšky benátksej pevnosti.

 

hersonissos


Chersonissos


Jedno z najstarších turistických stredísk na Kréte, kde ruch, bohatný nočný život a prakticky neobmedzená zábava trvajú celé leto. Priamo na pobrežnej promenáde pri dlhej a širokej pieskovej pláži sa nachádza veľké množstvo taverien, barov a kaviarní, ktoré sú otvorené až do ranných hodín. Vo východnej časti nájdeme zábavný park s veľkým výberom vodných športov.

 

agios nikolaos


Agios Nikolaos


Malebné mestečko ležiace na svahu nad zálivom Mirabello, ktorému sa hovorí aj „záliv bohatých“, nie je typickým krétskym mestom a neájdeme v ňom ani veľa pamiatok. Je skôr strediskom pre smotánku, ako stvorené k dlhým prechádzkam. Typickým je pre neho jazero Voulismeni, na brehoch ktorého je hlavná turistická zóna s reštauráciami, barmi a diskotékami. Jazero je spojené s morom 60 m dlhým umelým kanálom, ktorým preplávajú malé rybárske loďky.

 

MailingTitleTest

Odkazy poslať:

Meno
Priezvisko
E-mail
Ok

Posielanie e-mailov prebehlo úspešne

Varovanie

Posielanie pre zvolený email zlyhalo