Zavoláme Vám
Meno, priezvisko
Telefónne číslo
E-Mail
Čas hovoru
Zavolajte nám!
0850 900 999

Medzinárodný deň žien oslavujeme 111 rokov


Prvé náznaky vzniku Medzinárodného Dňa Žien sa datujú do roku 1909. 28. februára v New York City organizovali sociálni demokrati zhromaždenie, ktoré na podnet aktivistky Theresy Malkielovej nazvali národný deň žien. Po vzore amerických sociálnych demokratov následne prebrali tento deň aj nemeckí sociálni demokrati. V roku 1910 Luiza Zietzová navrhla, aby sa tento deň oslavoval každý rok. Jej návrh podporili viacerí lídri, nestanovili si však presný dátum. 19 marca 1911 po prvýkrát oslavovali MDŽ milióny ľudí v Rakúsku, Dánsku Nemcku a Švajčiarsku. V tej dobe bol však tento deň skôr protestom ako oslavou, nakoľko ženy neboli rovnocenné mužom. Nemali právo voliť a boli diskriminované aj v práci. 

V roku 1914 bola oslava MDŽ v Nemecku 8. marca. Bolo to pravdepodobne preto, že to bola nedeľa. Hlavnou témou bolo právo žien voliť. Do ulíc vyšlo mnoho žien, ale aj mužov, ktorí podporovali svoje manželky v rovnocennosti. Nemecko uznalo ženám právo voliť až v roku 1918, o 4 roky neskôr. Od roku 1914 sa MDŽ oslavuje práve 8. marca. 

Volebné právo československých žien bolo prijaté 29.02.1920. Tento rok je to teda presne 100 rokov odkedy môžu ženy na Slovensku a v Čechách voliť. 


Čo trápilo v tom čase ženy najviac?
  • plánované rodičstvo - obmedzenie náhody pri počatí, možnosť slobodne sa rozhodnúť koľko detí bude žena mať
  • zákaz plateného dojčenia - chudobné matky predávali svoje mlieko bohatými a nedojčili tak vlastné deti
  • vzdelávanie nevidiacich a hluchonemých detí - hendikepované deti mali v tej dobe okrem fyzických a psychických hendikepov aj hendikep v podobe vzdelávania 
  • budovanie domov pre osamelé ženy
  • riešenie situácie okolo vysokej úmrtnosti novorodencov

Volebná runa a prvá žena volí
Hrdý manžel svedkom toho, ako jeho žena volí úplne po prvýkrát

Moderná doba a výrazne zlepšenie pozície ženy ako takej

Postavenie žien je v moderných krajinách viac menej rovnocenné. Ženy zastávajú vysoké posty v politike a v podnikateľskom prostredí. S cestovaním a turizmom je to ako na hodajčke. Presne odmerať pomer žien a mužov pracujúcich turizme po celom svete je náročné a komplikované. Vieme však, že čísla sa rôznia v závislosti od krajiny. Prieskum World Travel and Tourism Council ukázal, že celkovo v turizme pracuje viac žien ako mužov. V Austrálii je počet pracujúcich žien v odvetví turizmu najviac. Až 66% z celkového počtu pracujúcich sú ženy. Vo všeobecnosti však zastávajú nižšie a slabšie platené pozície ako muži. Odborníci sa zhodujú, že nás čaká ešte dlhá cesta k tomu, aby sa ženy stali rovnocenným pohlavím na celom svete. Pre nás Slovákov niečo nepredstaviteľné, keďže u nás sa v súvislosti so ženami riadime presne dvoma pravidlami.
  1. 1. Žena ma vždy pravdu
  2. 2. Ak ju náhodou nemá (nepravdepodobné) riadime sa pravidlom číslo 1 😄

Medzinárodný Deň Žien v Orex Travel

V Orexe je pre nás MDŽ dôležitou súčasťou a na naše kolegyne nedáme dopustiť. Príkladom toho je aj pomer mužov a žien. U nás to máme presne 50 na 50. Radi by sme potešili úplne všetkých bez rozdielu pohlavia, pretože tak je to správne. Od 04.03.2020 do 11.03.2020 majú pri rezervácii akéhokoľvek zájazdu ženy a muži zľavu 20€ na osobu. Každé dieťa má zľavu 10€.  Dokopy tak za rodinu s jedným dieťaťom môžete získať zľavu až 50€, ktorá sa odpočíta z celkovej ceny zájazdu. Čím viac žien a detí so sebou na dovolenku zoberiete, tým väčšiu zľavu od nás získate. Predstavte si koľko by za dovolenku ušetril napríklad p. Boris K. 😊Zdroje:

MailingTitleTest

Odkazy poslať:

Meno
Priezvisko
E-mail
Ok

Posielanie e-mailov prebehlo úspešne

Varovanie

Posielanie pre zvolený email zlyhalo