Plavte sa na tureckej riviére!


Nastal čas na objavovanie úžasných, prirodzene nádherných tureckých zálivov jedinečným spôsobom. Turecká riviéra je známa nedotknutými plážami, nezabudnuteľnou modrou farbou mora a sviežou stredomorskou krajinou.


Od bohatých archeologických nálezísk po svieže zelené lesy, odľahlé pláže a krásne turistické chodníky,  modrá plavba po Tureckej riviére má čo ponúknuť pre každého. Môžete stráviť týždeň v oblasti a preskúmať to najlepšie z tohto rajského regiónu, zakotviť v destináciách ako Demre, Kekova, Kayaköy, Ölüdeniz a Dalyan. Región tureckej riviéry má ideálnu polohu na spojenie vašej modrej plavby s návštevami historických pamiatok a túrami za prírodnými krásami, či známymi chodníkmi.


Gulet: plavidlo par excellence

V jednom z najšťastnejších regiónov sveta, pokiaľ ide o kultúrne dedičstvo, má Turecko na svojom pobreží Egejského a Stredozemného mora mnoho historických pamiatok; dokonalá návšteva regiónu je na palube guletu – tradičného elegantného plavidla s plachtami a motorom, ktoré splýva s krajinou tureckého pobrežia. Gulety sú postavené z týkového a dubového dreva, ponúkajú samostatné kajuty a vonkajší priestor na jedenie, ako aj ležadlá.


Plachtenie v regióne vám tiež umožňuje objavovať odľahlé zátoky mimo vyznačených trás, ponoriť sa do krištáľovo čistého mora, užívať si nekonečné slnečné lúče a vidieť historické miesta z iného uhla pohľadu. Modré plavby všeobecne pozostávajú z programov šitých na mieru. Vyberte si jeden z naplánovaných itinerárov alebo požiadajte agentúru, či kapitána, aby vám vytvorili novú trasu v súlade s vaším časovým plánom.


Tyrkysová plavba

Plavbu môžete začať okolo Demre. Po návšteve starobylého miesta Myra a kostola sv. Mikuláša – a.k.a. Santa Claus –  si vychutnajte krásy dediny Demre a popoludní zakotvite. Turecké pobrežia Stredozemného mora sú posiate tyrkysovými vodami a klesajúcimi útesmi – pôsobivými ukážkami prírodných divov. Vydajte sa smerom k ostrovu Kekova, ktorý je známy svojim úžasným podvodným bohatstvom. Takže kedykoľvek požiadajte o päť minút na rýchly ponor!


Región Kekova s rozlohou 260 kilometrov štvorcových je chránený a ponúka úžasný podvodný zážitok. Hrad Simena a malá dedinka Kaleköy – prístupná výlučne z vody – sú na pláži, čo jednoducho musíte vidieť. Môžete si tiež rezervovať kurz potápania a preskúmať neďaleké zatopené mestské ruiny.


Večery na lodi sú korunované chutnými jedálenskými stolmi s morskými plodmi a stredomorskými pochúťkami z čerstvých miestnych produktov. Po večeri nebudete mať okolo seba nič, čo by vás rozptyľovalo, okrem hviezd a mesiaca: môžete si čítať, rozprávať sa, hrať rôzne hry alebo objavovať pocit z dobrého kúpania uprostred noci obklopenej trblietkami mora!


Úžasné okolie

Pri plavbe na východ môžete zakotviť na ďalšom krásnom mieste neďaleko pláže Gemile. Potom sa môžete vybrať na pobrežie navštíviť Kayaköy – opustenú dedinu s kamennými domami, kedysi obývanú a vydať sa na stredne ľahkú túru na nerovnom teréne, strmými stúpaniami a rozoklanými skalami pozdĺž cesty. Pocit, že ste uprostred prírody a ohromujúcej krajiny, ktorú budete obdivovať, rozhodne stojí za to. Vrátite sa do svojho guletu okolo poludnia, späť na palubu a objavte odľahlú zátoku, kde by ste si mohli vychutnať kúpanie v chladných vodách. Nezabudnite sa opýtať svojho sprievodcu na historický Lykijský chodník – 500-kilometrovú značenú trasu, ktorá sa tiahne od Fethiye do Antalye, ktorú čiastočne spoznáte.


Ráno, po klasicky bohatých a chutných tureckých raňajkách zamierte do Kleopatriných kúpeľov. 5 kilometrová túra cez lesy, lúky a pobrežné scenérie vás zavedie do starovekého miesta Lydae – starovekého mesta s rozsiahlymi rímskymi a východorímskymi ruinami, ktoré sa nachádza na modernom polostrove Kapıdağ. Zvyšok dňa bude na lodi plný opaľovania a dobrej nálady.


Obdivovanie prírody a histórie

Ako plynú dni leňošenia a navštevujete jednu zátoku za druhou, budete sa plaviť smerom k zálivu Ekincik, kde prestúpite na menšiu loď, aby ste sa mohli previezť po rieke Dalyan a vidieť rôzne druhy vtákov, ako je plachý ibis alebo nebojácna čajka. Región je známy svojimi úrodnými pôdami, počas celej návštevy vás budú obklopovať citrónové sady a granátové jablká. Miesto, ktoré v Dalyan musíte vidieť, je starobylé karijské mesto Kaunos – staroveké mesto s koreňmi siahajúcimi až do 4. storočia pred Kristom. Archeologické nálezisko má magistrálne divadlo, zrúcaniny osídlenia, nádherné mozaiky, ako aj rímske kúpele a kupolovú východorímsku baziliku z ranokresťanskej éry. A keďže Kaunos hraničil so starovekou Lýkiou, je možné vidieť aj pozoruhodné lýkijské hrobky vytesané do útesov. Kaunos, kedysi dôležitý námorný prístav, sa dnes nachádza vo vnútrozemí kvôli vytvorenej pláži İztuzu. Pláž İztuzu tvorí prirodzenú bariéru medzi sladkovodnou deltou rieky Dalyan a Stredozemným morom. Táto dlhá, piesočnatá pláž s krištáľovo čistou vodou je tiež jedným z hlavných hniezdnych biotopov morských korytnačiek obyčajných (Caretta caretta) a častým cieľom zvedavcov, ktorí sa chcú dobre baviť pri mori a objavovať vyliahnuté mláďatá týchto korytnačiek. Na konci skvelého popoludnia na pláži si vezmite ďalekohľad a vyberte si dobré miesto na pozorovanie vyliahnutých mláďat, ktoré sa plazia k moru.


Naskočte na palubu a doprajte si návštevu jednej z plavieb pozdĺž mohutnej Tureckej riviéry. Pocíťte históriu a živosť starovekých ruín, ktoré sú oslňujúce, brilantné a stále stoja vysoko. Odovzdajte sa do nežných rúk mora, ktoré vám zaistí pohodu a relax. Pamätajte, že bez ohľadu na váš itinerár, na palube na vás vždy čaká solárium!


Článok vznikol za podpory Tureckej turistickej centrály.

MailingTitleTest

Odkazy poslať:

Meno
Priezvisko
E-mail
Ok

Posielanie e-mailov prebehlo úspešne

Varovanie

Posielanie pre zvolený email zlyhalo