SEVERNÝ CYPRUS

História

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE

      
Vlajka   vlajka
     

Svetadiel:

 

Ázia

Oficiálny názov štátu:

 

 

Turecká republika Severného Cypru

Rozloha:

 

 

3 355 Km2

Počet obyvateľov:

 

 

313 600

Dĺžka pobrežia:

 

 

315 km

Územné členenie:

 

 

5 oblastí

Telefónna predvoľba:

 

 

+90 392

Hlavné mesto:

 

 

Lefkosa

Úradný jazyk:

 

 

turečtina

Mena:

 

turecká líra (TRY)
1 lira = 100 kuruş
(1 EUR = cca 3,50 TRY)

 

Časový posun:

 

 

+ 2 hod.

Doba letu:   cca 4 hod 30 min s medzipristátim v Antalyi (Turecko)
 

Dôležité telefónne čísla

Verejná hasičská služba:

               

 

199

Zdravotnícka pomoc:

 

 

112

Polícia:   155
     

Podmienky vstupu a pobytu občanov Slovenskej republiky

 

Pre občanov Slovenskej republiky neplatí vízová povinnosť.

Typ cestovného dokladu:   Cestovný pas

 

V dobe bronzovej (2500 až 1050) bol Cyprus známy ako „Alasia". Už vtedy prekvital obchod a ťažila sa meď. Po 1400 pred n. l. pochádzajú prvé vlny gréckych obchodníkov a usadlíkov, rozširujú gréčtinu, náboženstvo a zvyky. Helenizácia Cypru bola dokončená vznikom 10 mestských kráľovstiev v r.1050 až 750 pred n. l. V 9. stor. pred n. l. bol ostrov jedným zo stredísk mykénskej kultúry. Koncom 8. stor. ostrov dobyli Asýrčania, okolo roku 560 pred n. l. Egypťania, v 4. stor. pred n. l. macedónsky kráľ Alexander Veľký. V r. 294 až 58 pred n. l. bol súčasťou ríše Ptolemaiovcov, v r. 58 pred n. l. až 395 n. l. rímskej, v r. 395 až 648 byzantskej ríše. Od r. 648 do r. 965 ho ovládali Arabi, až do r. 1191 opäť pripadol byzantskej ríši.V r. 1191 ho dobyli križiaci, o rok neskôr vzniklo Cyperské kráľovstvo a trvalo do r. 1489. Takmer storočie bol benátskou dŕžavou, v r. 1571 ho dobyla osmanská ríša a stal sa jedným z tureckých pašalíkov. Katolícke vedenie bolo vyhnané a obnovená bola ortodoxná cirkev na čele s arcibiskupom, ktorý sa ako zástupca ľudu zodpovedal priamo sultánovi. Až do 19. stor. postupne vypukli štyri protiturecké povstania, v 19. stor. sa šírila medzi gréckym obyvateľstvom myšlienka za zjednotenie s Gréckom. Po rusko-tureckej vojne v r. 1878 bol ostrov okupovaný Veľkou Britániou, hoci formálne zostal súčasťou osmanskej ríše. V r. 1914 bol pripojený k Veľkej Británii, v r. 1925 sa stal britskou korunnou kolóniou a dôležitou britskou vojenskou základňou. Boj proti koloniálnej vláde sa začal v roku 1955, trval do roku 1959. 1. októbra 1960 Cyprus získal nezávislosť a o rok neskôr sa stal členom Britského spoločenstva národov. Podľa zmluvy pri získavaní nezávislosti sa nemal nikdy stať súčasťou Grécka ani Turecka, tieto tendencie sa však napriek tomu prejavovali. Medzi oboma komunitami panovala veľká nedôvera. Turecká strana obdviňovala grécku z potláčania tureckej menšiny. Rozpory vyvrcholili v r. 1963 odchodom tureckých poslancov z parlamentu. V r. 1974 vypukol na ostrove puč gréckych dôstojníkov, podporovaný Aténami. Turecko naň reagovalo vyslaním svojho výsadku, obsadilo 37% ostrova. Násilne vysťahovalo 40% gréckej populácie a na obsadené územie sa nasťahovalo vyše 85 tisíc vojakov. V r. 1975 ustanovili na obsadenom území separatistický štát a v r. 1983 vyhlásili Severo-cyperskú tureckú republiku, ktorú neuznala žiadna krajina okrem Turecka. Až doteraz je ostrov rozdelený na dve časti a v rozpore s rezolúciami OSN i na dve právne samostatne fungujúce zóny – Cyperskú republiku na juhu a Severocyperskú tureckú republiku na severe. Medzi nimi je 180 km dlhé tzv. nárazníkové pásmo (zelená línia) pod kontrolou mierových síl OSN (United Nations Forces In Cyprus - UNFICYP).

 

Demografické údaje


Národnsotné zloženie: cyperskí Turci tvoria asi 99 % (asi 82 % je pôvodných Cyperčanov tureckej proveniencie, zvyšok sú anatólski osadníci z Turecka a tureckí vojaci), 1 % predstavujú cyperskí Gréci žijúci v osade Rizokarpaso (tur. Dipkarpaz) a tzv. Maroniti v osade Kormakitis (tur. Kormacit / Koruçam), ktorí sa rozhodli žiť pod tureckou.

Náboženstvo: tureckí moslimovia vyznávajú sunnitský islam (99 %), grécka menšina ortodoxné kresťanstvo a v osade Kormakitis sú maroniti (katolícka cirkev vých. obradu, odvodená zrejme od sýrskeho pravoslávia).

 

 

Klimatické podmienky


Severný Cyprus leží v suchom subtropickom stredomorskom pásme, čomu zodpovedá aj klíma s viac ako 300 slnečnými dňami počas roka. Klimatické podmienky sa však môžu líšiť podľa zemepisných faktorov. Mesarijská planina, ako kotol odrezaný od severu i z juhu hradbou horstiev, má až nepríjemne horúce a suché letá, kedy môže teplota vystúpiť až na 40 - 45 °C (len 350 mm zrážok za rok). Pobrežné oblasti a polostrov Karpasia majú stabilnejšie a príjemnejšie podnebie v dôsledku vyššej atmosférickej vlhkosti a vplyvu mora – jeho teplota nikdy neklesá pod 16 °C (január, február), v auguste môže stúpnuť až na 28 °C. Zima na severe Cypru je relatívne chladná a daždivá, najmä medzi decembrom a februárom, kedy padne až 60 % ročných zrážok. Sneh v pohorí Kyrenia je skôr výnimkou napriek nízkym nočným teplotám. Mesto Girne (Kyrenia) na sev. pobreží udáva priemerné teploty – január 12 °C, máj 21 °C, jún až september 25 - 28 °C (max. 33 °C), zrážky 534 mm – v júni až septembri takmer bez dažďa.

 

 

Vízová povinnosť


Pre občanov Slovenskej republiky, držiteľov cestovného pasu SR platí za účelom turistiky bezvízový styk.

 

Colné a devízové predpisy


Do krajiny je možno doviesť bez obmedzenia akúkoľvek valutu. V prípade ak niekto nesie so sebou väčšie množstvo hotovosti je vhodné to nechať písomne potvrdiť na hranici. Zo Severného Cypru je možné vyviesť v hotovosti maximálne 10.000,- USD alebo inú menu rovnakej hodnoty.

 

 

Bezpečnostná situácia


Bezpečnostná situácia v krajine je vo všeobecnosti vnímaná ako dobrá aj v nočných hodinách. Prípadná pouličná kriminalita je nízka, avšak primerane rastie predovšetkým v turistických centrách najmä z dôvodu zvýšeného počtu turistov alebo sezónne pracujúcich občanov iných štátov nielen z EÚ, ale aj z tretích krajín.  Potrebné je však jednoznačne si dávať pozor na cestovné doklady, letenky, peniaze a iné cennosti a uschovávať ich v hotelových trezoroch. Na ostrove je striktne zakázané fotografovať vojenské objekty (spolu s priľahlými objektmi) i zariadenia a vojenský personál. V prípade porušenia nasleduje pomerne tvrdý trest a dlhodobé vyšetrovanie. V prípade dokázania fotografovania s pripravovaným úmyslom hrozí odňatie slobody v trvaní niekoľkých mesiacov a deportácia do krajiny pôvodu. Vzhľadom na terajšiu stabilnú vnútropolitickú situáciu sa neočakáva negatívny posun v otázke bezpečnosti v krajine. Situácia je síce do istej miery determinovaná riešením cyperskej otázky (rozdelenie ostrova na južnú a severnú časť), avšak táto v konečnom dôsledku za prítomnosti mierových síl na Cypre (UNFICYP) nemá reálny vplyv a potenciál negatívne vplývať na celkovú bezpečnostnú situáciu v krajine.

 

 

Zdravotná starostlivosť


Služby a systém zdravotnej starostlivosti sú na podobnej úrovni ako v Turecku. Centrálna štátna nemocnica sa nachádza v Lefkosii ďalšie významné nemocnice v mestách a strediskách ako Kyrenia, Famagusta, Guzelyut alebo Lefke. V krajine sa vykytuje aj veľké mnžostvo anglicky hovoriacich doktorov, ktorí pôsobia na súkromných klinikách.


Všetky ubytovacie kapacity sú na vyžiadanie; spätné potvrdenie z destinácie.

MailingTitleTest

Odkazy poslať:

Meno
Priezvisko
E-mail
Ok

Posielanie e-mailov prebehlo úspešne

Varovanie

Posielanie pre zvolený email zlyhalo